18/07/2024

Si duket momentalisht faza e eliminimit të Euro 2024: Dy çifte tashmë dihen, njëra anë është e frikshme

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Pasi morëm vesh rezultatin në katër nga gjashtë grupet e Kampionatit Evropian ‘Gjermani 2024’, dihen dy çiftet e 1/8-tës, por tashmë mund të shohim se si do të jetë i gjithë shorti.

Mbrëmë (e martë) patëm një rezultat dramatik në grupet C dhe D dhe mbetet të zbulojmë udhëtarët e 1/8-tës nga dy grupet e fundit. Ndeshjet janë caktuar sonte nga ora 18:00 dhe 21:00, pas së cilës do të dihet skeleti i plotë i shortit për fazën eliminatore.

Ne do t’ju paraqesim atë që dihet në këtë kohë. Dihet se cilët favoritë do të shkojnë në cilën anë të shortit dhe dihen edhe dy çiftet e 1/8-tës.

Dy duele të ditura tashmë deri më tani janë Gjermani–Danimarkë dhe Zvicër–Itali.

Në të njëjtën kohë, duke folur me kusht, ana e majtë e shortit duket vërtet e frikshme. Spanja, Gjermania, Portugalia dhe Franca janë në të njëjtën anë të shortit dhe këto katër përfaqësuese formojnë çiftet e parashikuara të çerekfinaleve, nëse justifikojnë rolet e tyre si favorit.

Nga ana tjetër, Anglia dhe Italia janë aktualisht në anën e djathtë të shortit dhe atyre mund t’u bashkohen Belgjika dhe Holanda.

Tashmë shumica e gjërave do të diheshin nëse do të mbetej sistemi i vjetër i kampionateve evropiane, por UEFA e rriti numrin e pjesëmarrësve nga 16 në 24. Problemin e krijojnë skuadrat e treta që mund të luajnë me fitues të grupeve të ndryshme, pra rivalët nga shumë përzgjedhje janë ende të panjohura.

Megjithatë, nëse ndeshjet përfundojnë me rezultatet e pritura sonte, nga skuadrat e treta, Holanda duhet të shkojë te Anglia. Një duel mes Austrisë dhe Turqisë, si dhe Francës dhe Rumanisë, është afër.

Ja si duken pikërisht ndeshjet, kush kundër kujt shkon në fazën eliminatore dhe kur luhen duelet:

29 qershor

Zvicër – Itali

Gjermani – Danimarkë

30 qershor

Anglia – Vendi i tretë nga grupet D ose E

Spanja – Vendi i tretë nga grupet E ose F

1 korrik

Francë – Vendi i dytë i Grupit E

Portugalia – Vendi i tretë nga grupet A ose C

2 korrik

Fitues i Grupit E – Vendi i tretë nga Grupi C ose D

Austria – Vendi i dytë i Grupit F

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...