21/06/2024

Si e ‘varrosi’ Elon Musk perandorinë Twitter dhe hapi derën për rikthimin e madh të Zuckerbergut

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Rrallëherë mund të shihet se si një markë e një korporate të bëhet temë ditore dhe të analizohet kaq shumë. Por, është edhe më e rrallë që pronari i një marke të tillë të prezantojë plane, të cilat do ta shkatërrojnë atë.

Të dielën, në mes të një fundjave të qetë verore, Elon Musk e dekretoi vendimin, i cili i ndërronte emrin e rrjetit social Twitter në “X”. Gjithashtu ka larguar edhe logon prej zogut të kaltër dhe të gjitha fjalët që lidhen me atë emër, duke përfshirë edhe fjalën “tweet”. Sipas analistëve dhe agjencive të markave, ky veprim rezultoi me rënie të vlerës së kompanisë prej katër deri në njëzet miliardë dollarë.

“U deshën mbi 15 vite që të arrihej një kapital i tillë në mbarë botën, kështu që largimi i Twitterit si emër i markës është një goditje e madhe financiare”, tha Steve Susi, drejtor i komunikimit të markës në “Siegel & Gale”, shkruan revista Time, përcjell Telegrafi.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...