21/06/2024

Sllovenia po dërgon ushtarë shtesë në Kosovë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sipas ministrit slloven të Mbrojtjes, Marjan Sharec, Sllovenia po e rrit numrin e ushtarëve në kuadër të operacionit të NATO-s në Kosovë, KFOR-it, raporton slovenskenovice, transmeton Klan Kosova. Aktualisht në Kosovë janë rreth 90 anëtarë të Ushtrisë Sllovene dhe planifikojnë ta rrisin numrin e tyre në të paktën njëqind.

Nën udhëheqjen e mëparshme, Ministria e Mbrojtjes (MORS) vendosi të zvogëlojë numrin e ushtarëve në forcat e KFOR-it dhe me ardhjen e ministrit Sharec, ata vendosën ta rrisin numrin në të paktën 100, shpjegoi Mors për STA. Kufiri i sipërm i pjesëtarëve të Forcave të Armatosura në Kosovë është përcaktuar me vendim të qeverisë dhe arrin deri në 370 ushtarë.

Sharec, duke iu përgjigjur pyetjes nëse Sllovenia, duke pasur parasysh përkeqësimin e fundit të situatës në Kosovë, planifikon të rrisë edhe më tej numrin e ushtarëve në KFOR, ai thjesht tha se drejtimi i qeverisë është të forcojë praninë, të cilën Sllovenia e ka.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...