18/04/2024

Suedia bëhet sot anëtare e NATO-s, të hënën do të valëvitet flamuri i shtetit nordik në Bruksel

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Pas dy shekujsh mosangazhimi dhe dy vitesh diplomaci torturuese, Suedia sot bëhet anëtarja e 32-të e NATO-s, një hap i madh për një vend që dikur ishte i kujdesshëm për të mos zemëruar Rusinë, shkruan AFP.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson po viziton Uashingtonin ku Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, do të marrë me ceremoni  dokumentet e ratifikimit pas betejës së vështirë për të siguruar dritat e gjelbra të nevojshme nga të gjithë anëtarët e NATO-s, transmeton Telegrafi.

Kristersson ka të ngjarë që më vonë gjatë ditës të marrë pjesë në fjalimin vjetor të presidentit Joe Biden, i cili po përpiqet të bindë partinë rivale Republikane që të miratojë ndihmën e re për Ukrainën.

Flamuri kaltër dhe i verdhë-artë i Suedisë pritet të ngrihet të hënën në selinë e Aleancës në Bruksel.

Në anë tjetër, Rusia është zotuar për “kundërmasa” për hyrjen e Suedisë në NATO, veçanërisht nëse trupat dhe asetet e aleancës vendosen në vend.

Suedia dhe Finlanda, ndërkohë që të dyja janë të ndërthurura ushtarakisht me Shtetet e Bashkuara dhe anëtarët e Bashkimit Evropian, historikisht janë larguar nga anëtarësimi zyrtar në NATO, i formuar në Luftën e Ftohtë për t’u bashkuar kundër Bashkimit Sovjetik.

Suedia nuk është përfshirë në një luftë, duke përfshirë Luftën e Dytë Botërore, që nga konfliktet Napoleonike të fillimit të shekullit të 19-të.

Por Finlanda dhe Suedia nisën një ofertë të përbashkët pasi Rusia në vitin 2022 pushtoi Ukrainën, e cila kishte kërkuar pa sukses të bashkohej me NATO-n, e cila e konsideron sulmin ndaj një anëtari si sulm ndaj të gjithëve.

Finlanda u bashkua me sukses në prill 2023. Kandidatura e Suedisë ngeci për shkak të një shtytjeje të vendosur nga Turqia, e cila kërkoi që Stokholmi, i njohur për politikat e tij liberale të azilit, të godasë militantët kurdë që kanë bërë fushatë kundër Ankarasë.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan kërkoi më vonë veprime pasi protestuesit, duke shijuar ligjet suedeze për lirinë e fjalës, përdhosën librin e shenjtë të Islamit, Kuranin. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...