25/06/2024

Sulmi në veri, komisioneri evropian: Retorika e Serbisë tejet shqetësuese dhe në kundërshtim me thirrjet e BE-së

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Parlamenti Evropian, ka diskutuar sulmin terrorist në pjesën veriore të Kosovës , të nxitur dhe mbështetur nga Serbia.

Janez Lenarçiq, komisioner evropian për Menaxhimin e Krizave, gjatë fjalimit të tij para eurodeputetëve, sulmin në veri të udhëhequr nga Milan Radoiçiq e ka quajtur paprecedentë.

Po ashtu ka kërkuar që kryesit e sulmit të armatosur të vihen para drejtësisë.

Duke folur për sasinë e armëve të konfiskuar nga Policia e Kosovës, Lenarçiq tha se kjo dëshmon se situata është tejet serioze.

“Retorika nga Serbisë sa i përket 24 shtatorit është tejet shqetësuese, po ashtu mënyra në të cilën dita e zisë është shpallur, ajo që është e qartë në këtë fazë është që ky operacion tregon një armatim të rëndë ushtarak dhe përbën përshkallëzim madhor që shkon në kundërshtim me thirrjet e BE-së për depërshkallëzim”, tha Lenarçiq.

Komisioneri evropian shtoi se Bashkimi Evropian pret prej Serbisë që të bashkëpunojë plotësisht.

“BE-ja po e ndjek afër hetimet në vijim dhe pret që kryesit të vihen para drejtësisë dhe që Serbia të bashkëpunojë plotësisht duke përfshirë edhe në parandalimin e kontrabandimit të armëve afër vijës kufitare administrative. Është e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të përmbahen nga çdo veprim që mund ta përshkallëzojë situatën”, u shpreh Lenarçiq, njofton Telegrafi.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...