17/07/2024

TikTok përballet me një presion të ri nga SHBA-të mbi privatësinë e fëmijëve

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA (FTC) i ka referuar Departamentit të Drejtësisë (DOJ) një ankesë kundër TikTok dhe kompanisë së saj mëmë kineze ByteDance për shkelje të mundshme të privatësisë së fëmijëve.

FTC thotë se hetimi i saj “zbuloi arsye për të besuar” se firmat “po shkelin ose janë gati të shkelin ligjin”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Në një deklaratë për BBC News, një zëdhënës i TikTok tha se ata ishin të zhgënjyer nga vendimi.

Rasti është i ndarë nga legjislacioni i miratuar në fillim të këtij viti për të ndaluar TikTok në SHBA nëse ByteDance nuk e shet biznesin.

Rregullatori tha se hetimi i tij u përqendrua në shkeljet e mundshme të Aktit FTC dhe Aktit të Mbrojtjes së Privatësisë në internet të Fëmijëve (COPPA).

FTC tha gjithashtu se zakonisht nuk njofton se i ka referuar një ankesë DD-së, por në këtë rast mendoi se kjo ishte në interes të publikut.

COPPA rregullon mbledhjen, përdorimin dhe zbulimin e informacionit personal nga shërbimet online për fëmijët nën 13 vjeç.

Akti FTC synon “akte ose praktika të padrejta ose mashtruese” nga kompanitë.

Në përgjigje, një zëdhënës i TikTok tha se kompania nuk u pajtua me akuzat dhe se “kishte punuar me FTC për më shumë se një vit për të adresuar shqetësimet e saj”.

“Ne jemi të zhgënjyer që agjencia po ndjek një proces gjyqësor në vend që të vazhdojë të punojë me ne për një zgjidhje të arsyeshme”, ka shtuar ai.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...