22/06/2024

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Futbollisti legjendar holandez, Marco van Basten, i ka shkruar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, duke i kërkuar dy ndryshime të mëdha rregullore.

Van Basten u emërua shefi për zhvillimin teknik në FIFA në 2016 – një rol të cilin e la pas dy vitesh.

Por, në kohën e emërimit të tij, Infantino pretendoi se ishte punësuar për ta ndihmuar atë ‘të mbronte futbollin’.

“Marco Van Basten është futbolli” kishte thënë Infantino në atë kohë.

“Duke diskutuar me të muajt e fundit dhe duke dëgjuar vizionet e tij për lojën, duke ditur sigurisht se çfarë ka bërë për lojën, për mua u bë menjëherë e qartë se Marco van Basten është një aset fantastik për FIFA-n, për të gjithë fushën teknike të FIFA”.

“Ne duhet ta vlerësojmë futbollin, duhet të mbrojmë futbollin dhe të zhvillojmë futbollin. Marco është një ekspert i madh, jo vetëm një legjendë. Ka shumë që ai mund të bëjë për futbollin, për lojën dhe rreth fushës në botë. Unë jam jashtëzakonisht i lumtur që ai iu bashkua ekipit tonë dhe jam i sigurt se ai do të bëjë një punë të shkëlqyer”.

Tani, shtatë vjet më vonë, Van Basten i ka shkruar Infantinos duke e pyetur se kur do të ndërmarrë veprime.

Në një letër të datës 7 qershor dhe drejtuar Infantinos, Van Basten fillon: “Kur do të merrni masa?”.

“Në vitin 2017, erdha të punoj për FIFA-n sepse më kërkuat t’ju ndihmoja ta bënit futbollin më të mirë, më emocionues dhe më të drejtë. Por, pas vetëm dy vitesh, kisha parë mjaftueshëm”.

Ai vazhdon: “Tani, pesë vjet më vonë, futbolli është në një gjendje edhe më të keqe për shkak të mungesës së ndryshimeve dhe pikërisht për këtë po jap alarmin”.

Në fund të kësaj të fundit, Van Basten përshkruan dy ndryshime të mëdha që dëshiron të bëjë.

Ai shkruan: “Pra, çfarë duhet të ndodhë? Si fillim, dy zgjidhjet e mëposhtme duhet të hyjnë në fuqi menjëherë”.

1) Mbrojtja e gjyqtarit

“Vetëm kapiteni duhet të lejohet të flasë ose të ketë kontakt me arbitrin. Të gjithë lojtarët e tjerë, përveç nëse kërkohet nga arbitri, duhet të marrin një karton të verdhë të menjëhershëm. Edhe nëse lojtari tashmë ka një karton të verdhë. Kjo duhet të zbatohet kut zëvendësoni lojtarët, menaxherët dhe anëtarët e tjerë të stafit gjithashtu. Le t’i japim fund ankimeve dhe të fokusohemi në lojën!”.

2) Koha efektive e lojës (2×32 minuta)

“Që nga Kupa e Botës në Katar, duket se po luhet më shumë kohë shtesë. Megjithatë, është krejtësisht e kotë pasi prishja e lojës vazhdon përtej minutës së 90-të. Koha efektive e lojës është e vetmja alternativë e mundshme. Kjo do të thotë se ora funksionon vetëm kur topi është në lojë. Lojtarët e shtrirë në tokë, trajtimet e pafundme të lëndimeve ose zëvendësimet do të bëhen të paefektshme. Ne duam të shohim topin duke lëvizur nëpër bar!”.

Van Basten e përfundon letrën e tij me: “Nuk ka më fjalë apo kohë për të humbur, koha për veprim është tani!”. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...