15/06/2024

Vezët ndihmojnë kundër dhembjeve në gjunj

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Nyjet më të rëndësishme në tërë trupin tonë janë gjunjët, meqenëse ndihmojnë në lëvizje.

Gjithashtu, gjunjët janë të rëndësishëm dhe vendimtar për drejtim, ulje dhe shumë lëvizje të tjera që përforojmë çdo ditë.

Inflamacioni i këtyre nyjeve mund të sjellë vështirësi dhe të zvogëlojë lëvizshmërinë tonë. Në rast të inflamacionit, duhet të veproni shpejt, sepse kjo është mënyra e vetme për të shmangur dëmet që mund të sjellin ato tek gjunjët tanë.

Në këtë artikull do të mësoni për një ilaç natyral shumë të rëndësishëm që është në gjendje të qetësojë dhimbjen në gju për disa minuta.

Por, jeni të vetëdijshëm se dhimbja në gju mund të shkaktohet nga mbipesha, lëndimet, përpjekjet e tepruara fzike dhe artriti. Hidhni një sy në recetë më poshtë.

Përbërësit:

– 1 e verdhë veze

– 2 lugë kripë

– Fashë elastike

Udhëzimet:

Rrihni të verdhën e vezës dhe përzieni atë me kripë.

Si ta përdorni?

Aplikoni disa nga përzierjet në pambuk dhe vendoseni direkt në gju, si dhe përdorni fashë elastike për ta izoluar atë.

Pambuku duhet të qëndrojë në zonë për 2 orë, për veprim.

Ju duhet ta kryeni këtë praktikë me fasha 4 herë në ditë. /indeksonline

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...