22/06/2024

Vjen reagimi i SHBA-ve pas rastit në veri: Dënojmë sulmet e orkestruara ndaj policisë, autorët të sillen para drejtësisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ambasadori i SHBA-ve, Jeff Hovenier ka reaguar pas ngjarjeve në veri të vendit.

Hovenier ka shkruar se dënojnë ashpër sulmet e okrestrara, të dhunshme ndaj Policisë së Kosovës.

“PK ka përgjegjësi të plotë dhe legjitime për zbatimin e sundimit të ligjit në Kosovë. Autorët duhet dhe do të mbajnë përgjegjësi dhe do të sillen para drejtësisë. I shpreh ngushëllimet në emër të Shteteve të Bashkuara familjes për vdekjen e rreshterit të Policisë së Kosovës të vrarë në krye të detyrës”, ka shkruar Hovenier.

Edhe ambasada e SHBA-ve, ka lëshuar një deklaratë ku ka dënuar këtë ngjarje tragjike.

“Ne po e monitorojmë situatën nga afër dhe i dënojmë këto akte të dhunshme ndaj autoriteteve legjitime të Republikës së Kosovës”, thuhet në deklaratën e ambasadës. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...