17/07/2024

20 vendkalime të veçanta për banorët e zonave kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, dhe homologu i tij shqiptar, Taulant Balla, kanë vizituar sot pikën e përbashkët kufitare në Vërmicë. Kjo vizitë është bërë me qëllim të realizimit të marrëveshjes për heqjen e kontrolleve kufitare për qytetarët e dy vendeve.

Nga sot, do të aktivizohet korsia e veçantë e kalimit kufitar për qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë, në përpjekje për të përmirësuar lëvizjen e tyre mes dy vendeve pa nevojë për kontroll kufitar.

Ministri i Punëve të Brendshme, Sveçla, në deklaratën e tij gjatë vizitës, ka theksuar se përmes kësaj marrëveshjeje, nuk do të ketë kontroll për qytetarët në kufi, por do të punohet për të vendosur sisteme të avancuara teknologjike për luftimin e aktiviteteve ilegale ndërkufitare

Sveçla gjithashtu ka bërë me dije se në shënjestër të përvjetorit të çlirimit të vendit, janë shënuar 20 vendkalime të veçanta për banorët e brezit kufitar mes Kosovës dhe Shqipërisë. Këto vendkalime të veçanta do të mundësojnë lëvizjen e lirë të banorëve të këtyre zonave.

Kjo nismë për heqjen e kontrolleve kufitare për qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë është një hap i rëndësishëm drejt intensifikimit të bashkëpunimit dhe lehtësimit të lëvizjes së qytetarëve mes dy vendeve./Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...