22/07/2024

200 aeroplanë me pajisje ushtarake aterojnë në Tel Aviv

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit njoftoi se ka marr 200 aeroplanë mallrash me pajisje ushtarake nga disa vende.

Ministria tha se municionet, automjetet e blinduara dhe armët kanë arritur pasi përdorimi i armëve amerikane në luftën e vazhdueshme në Gaza është nën kontroll të shtuar.

Ministria izraelite tha se më shumë se 10 mijë ton pajisje ushtarake ishin dorëzuar që nga fillimi i luftës më 7 tetor.

Një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes tha se ndihma kishte arritur nga disa vende, por nuk pranoi të thoshte se cilat shtete të tjera kishin dërguar ndihma ose sa kishin ardhur nga Shtetet e Bashkuara.

Dërgesat e ndihmave ushtarake amerikane filluan menjëherë pas fillimit të luftës më 7 tetor me Hamasin. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...