19/04/2024

Agjencia APA thotë se Bërnabiqi akuzon politikanët austriakë për gënjeshtra dhe destabilizim të Serbisë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq akuzoi të premten politikanët austriakë Andreas Schieder dhe Stefan Schennach (të dy nga SPO) se “gënjyen” dhe destabilizuan Serbinë me deklaratat e tyre.

Sfondi i kësaj janë zgjedhjet e fundit parlamentare dhe komunale në Serbi, në të cilat me sa duket pati manipulime masive në favor të Partisë Progresive Serbe në pushtet SNS, shkruan agjencia austriake e lajmeve APA, transmeton Klankosova.tv.

Schieder ishte në terren për Parlamentin e BE-së si vëzhgues kryesor i huaj i zgjedhjeve parlamentare të dielën në Serbi, ndërsa Schennach drejtoi vëzhgimin e zgjedhjeve në emër të Këshillit të Evropës në Strasburg. Të dy ishin sjellë në kundërshtim me kodin etik të vëzhguesve ndërkombëtarë të zgjedhjeve përmes paraqitjeve të tyre në media pas zgjedhjeve, pohoi Bërnabiq për kanalin televiziv serb “Pink”.

Kryeministrja në detyrë e Serbisë është kryetare e degës lokale të Partisë Progresive Serbe në Beograd.

Sipas Bërnabiqit, dy austriakët kishin vëzhguar rrjedhën e zgjedhjeve në qendrat e votimit që kishin zgjedhur dhe fillimisht nuk kishin raportuar ndonjë kundërshtim.

“Pas kësaj, ata gënjyen për ditë të tëra në paraqitjet e tyre në media dhe destabilizuan drejtpërdrejt Serbinë duke treguar se si kishin parë ‘votues fantazmë’ dhe se si kishin dëgjuar se 50,000 njerëz ishin sjellë në Beograd për të votuar”, tha Bërnabiq, duke iu referuar deklaratave të bëra nga televizioni anti-qeveritar serb, N1.

Supozohet për dhjetëra mijëra votues të “importuar”

Sipas vëzhguesve dhe aktivistëve të opozitës serbe, mijëra serbë nga Bosnja dhe Kosova ishin sjellë në Serbi për të votuar për SNS-në (partinë të cilën deri para pak kohe e udhëhoqi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq) me adresa fiktive të regjistrimit; Diçka e ngjashme kishte ndodhur edhe brenda Serbisë, ku njerëzit nga komunitetet rurale u dërguan në Beograd për të votuar në zgjedhjet e këshillit të qytetit atje në favor të SNS-së, gjithashtu në bazë të vendbanimeve fiktive.

Përveç kësaj, APA thotë se pati sulme kundër vëzhguesve të zgjedhjeve, frikësim të votuesve dhe, sipas vëzhguesve, një “numër të jashtëzakonshëm të fletëvotimeve të mbushura paraprakisht”.

Ndërkaq, anëtari i misionit vëzhgues i Parlamentit Evropian, Andreas Schieder ka reaguar ndaj deklaratave të Bërnabiqit, duke thënë se ato janë “sulme qesharake” dhe “dezinformata”.

“Reagimi im ndaj sulmeve qesharake dhe dezinformatave të kryeministres serbe Bërnabiq ndaj meje: nëse do të kishte media të lira në Serbi dhe autoritetet do të parandalonin parregullsitë dhe do të lejonin kushte të barabarta për pjesëmarrësit në zgjedhje, ne nuk do të na duhej as t’i diskutonim këto çështje”.

“Në vend që të merret me pretendimet e shumta për presionin e votuesve, blerjen e votave, cenimin e fshehtësisë së votave, mediat e njëanshme dhe përfshirjen e presidentit në fushatë, kryeministrja Bërnabiq ka vendosur të na sulmojë neve, vëzhguesve ndërkombëtarë se po bëjmë punën tonë”.

“Nëse ky është çmimi që duhet paguar për më shumë demokraci në Serbi, atëherë shpresoj që autoritetet tani t’i dëgjojnë dhe t’u kushtojnë vëmendje këtyre pretendimeve dhe do të kemi një reagim më adekuat nga qeveria, në vend që të shpikin akuza të reja për ndërhyrjen e BE-së në zgjedhje”.

“Ne nuk jemi armiq të Serbisë, por presim vetëm zgjedhje të lira dhe të ndershme nga një vend kandidat, siç kemi në vendet e BE-së”, ka theksuar kryevëzhguesi ndërkombëtar i zgjedhjeve në Serbi. /Klankosova.tv

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...