17/06/2024

Agjencia e OKB-së paralajmëron për shpërthimin e kolerës në Gaza mes mungesës së madhe të uji

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) ka paralajmëruar për një shpërthim të kolerës në Rripin e Gazës mes mungesës së madhe të ujit për shkak të bombardimeve izraelit.

“Me qasje minimale në ujë të pastër në Rripin e Gazës dhe vapë të ashpër të verës që vazhdon, ekziston rreziku i shpërthimit të sëmundjeve dhe dehidrimit. Ekziston një shqetësim i vërtetë se kolera mund të përhapet, duke përkeqësuar më tej kushtet çnjerëzore të jetesës”, tha UNRWA-ja.

Agjencia e OKB-së përsëriti thirrjen e saj për një armëpushim të menjëhershëm në enklavën palestineze.

Disa agjenci të OKB-së, veçanërisht Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), kanë paralajmëruar për një rrezik të lartë të sëmundjeve infektive në Gaza në mes të kampet të refugjatëve të stërmbushura me njerëz dhe mungesës së kanalizimeve të duhura.

Izraeli vazhdon ofensivën brutale në Gaza që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Të paktën 36.500 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica dërrmuese gra dhe fëmijë, si dhe rreth 83 mijë të tjerë janë plagosur.

Pothuajse tetë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë kthyer nën rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e fundit të saj ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionet në qytetin jugor Rafah, ku mbi 1 milionë palestinezë kanë kërkuar strehim nga lufta para se të pushtohej më 6 maj.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...