24/04/2024

Al-Shifa, spitali “problematik” për Izraelin

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Numri i vdekjeve thuhet se po rritet në spitalin më të madh të Gazës, Al-Shifa, ndërsa një sulm i ashpër izraelit vazhdon në atë zonë, mes thirrjeve ndërkombëtare për një armëpushim dhe pasigurisë se cila do të jetë masa e ardhshme e Izraelit për të shkatërruar Hamasin, i cili kontrollon Rripin e Gazës.

Izraeli ka thënë se po i afrohet Hamasit.

Ai ka akuzuar organizatën militante islamike palestineze për fshehjen e një “pike komanduese” brenda dhe nën kompleks, megjithëse kjo mohohet nga Hamasi dhe stafi i spitalit.

Dhe hapat vijnë pas zotimit të Izraelit për të eliminuar Hamasin pasi filloi sulmet vdekjeprurëse në jug të Izraelit më 7 tetor, në të cilat u vranë më shumë se 1200 njerëz dhe mbi 240 njerëz u morën peng.

Në anën tjetër, zyrtarët palestinezë thanë të premten se 11,078 banorë të Gazës ishin vrarë në sulmet ajrore dhe artilerie.

Zev Faintuch, analist në firmën ndërkombëtare të sigurisë Global Guardian, tha për Newsweek se trupat e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) duhet të mendojnë për sigurimin e pengjeve të gjallë, me kufizimin e viktimave civile dhe mbajtjen e forcave të sigurta.

Por është një sukses që ai e përshkroi si një detyrë të pamundur, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Në këtë drejtim, Faintuch tha se, edhe pse trupat e IDF-së rrethojnë Spitalin Al-Shifa, “do të jetë e vështirë të mbështetesh në fuqinë dërrmuese të zjarrit”.

Andaj, ai shtoi se Hamasi “do të jetë në gjendje të përdorë avantazhet e tij në atë moment, mburojat njerëzore, si dhe IEDs [pajisjet shpërthyese të improvizuara]”.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...