17/06/2024

Arabia Saudite blen dronë Bayraktar gjatë vizitës së Erdoganit

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Arabia Saudite ra dakord të martën për të blerë dronët e Turqisë, në atë që cilësohet si kontrata më e madhe e mbrojtjes në historinë e Turqisë.

Ky zhvillim vjen pasi përpjekjet diplomatike të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të rivendosur lidhjet me fuqitë e Gjirit Persik dhe për të gjetur mbështetje për ekonominë e Turqisë, kanë rezultuar të frytshme.

Sipas agjencisë shtetërore saudite të lajmeve SPA, Erdogan dhe princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman morën pjesë në ceremoninë e nënshkrimit midis firmës turke të mbrojtjes Baykar dhe ministrisë saudite të Mbrojtjes.

Erdogan nisi një turne në Gjirin Persik, duke filluar me qytetin saudit të Detit të Kuq, Xheddah, të hënën.

Në një postim në Tëitter të martën, ministri saudit i Mbrojtjes, princi Khalid bin Salman deklaroi se blerja e dronëve synon të rrisë gatishmërinë e forcave të armatosura të mbretërisë dhe të forcojë aftësitë e saj mbrojtëse dhe prodhuese.

Edhe pse agjencia shtetërore saudite e lajmeve SPA nuk bëri të ditur detaje specifike në lidhje me vlerën e marrëveshjes, Haluk Bayraktar, pronari i kompanisë Baykar, deklaroi se ajo është kontrata më e madhe e eksportit të mbrojtjes dhe aviacionit në historinë e Turqisë.

Në një postim në Twitter, ai njoftoi se ata kanë nënshkruar një kontratë me ministrinë e Mbrojtjes të Arabisë Saudite për eksportin e dronit luftarak pa pilot Bayraktar Akinci.

Që nga viti 2021, investimet dhe mbështetja financiare nga rajoni i Gjirit Persik kanë luajtur një rol të rëndësishëm në lehtësimin e presionit mbi ekonominë dhe rezervat valutore të Turqisë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...