16/06/2024

Arrestohen edhe 60 palestinezë në Bregun Perëndimorë nga forcat izraelite

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Forcat izraelite arrestuan 60 palestinezë gjatë bastisjeve që kryen në rajone të ndryshme të Bregut Perëndimor nën pushtim, transmeton Anadolu.

Shoqata e të Burgosurve Palestinezë dhe Komiteti për Çështjet e të Burgosurve Palestinezë i lidhur me Organizatën për Çlirimin e Palestinës bënë një deklaratë të përbashkët me shkrim për këtë çështje.

Në deklaratë thuhet se forcat izraelite kryen bastisje gjatë natës dhe orëve të mëngjesit në adresa të ndryshme në Bregun Perëndimor dhe arrestuan 60 palestinezë.

Bëhet e ditur se 30 nga të arrestuarit janë nga qyteti Jenin në veri të Bregut Perëndimor, se gjatë bastisjeve të arrestuarit dhe të afërmit e tyre janë përballur me goditje dhe kërcënime, ndërsa janë dëmtuar dhe shkatërruar shtëpitë e tyre.

Ka arritur në 3.640 numri i palestinezëve të arrestuar që nga 7 tetori në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor nën pushtim.

Që nga 7 tetori, kur forcat izraelite filluan sulmet e tyre ndaj Gazës, tërheq vëmendjen se ka patur rritje të ndalimeve dhe bastisjeve ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor.\Mesazhi.com\

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...