13/06/2024

Atletja nga Kenia e cila theu rekord botëror do ta blejë makinën që i premtoi babait të saj

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Atletja nga Kenia, Faith Kipyegon, e cila theu dy rekorde botërore brenda një jave, tha se me çmimin që mori, do të blejë makinën që i kishte premtuar babait të saj

Atletja nga Kenia, Faith Kipyegon, e cila theu dy rekorde botërore brenda një jave, tha se me çmimin që mori, do të blejë makinën që i kishte premtuar babait të saj, transmeton Anadolu.

Presidenti i Kenias, William Ruto vrapueses Faith Kipyegon, e cila i solli vendit të saj dy medalje brenda një jave, i dhuroi një shtëpi në kryeqytetin Nairobi dhe një çmim prej 36 mijë dollarësh.

Atletja 29-vjeçare falënderoi presidentin Ruto dhe tha: “Jam shumë e lumtur me çmimin. Tani kam një shtëpi në Nairobi. Me këto para mund të blej një makinë siç i kam premtuar babait tim”.

Duke shpjeguar se i premtoi babait të saj kur ajo theu rekordin botëror, Kipyegon tha me lot se donte ta mbante fjalën tani.

Kampionja olimpike dhe botërore, Kipyegon doli në pistë në fazën e tretë të Diamond League të mbajtur në Firence të Italisë në fillim të muajit dhe theu rekordin botëror duke fituar garën e 1.500 metrave për femra me kohën 3 minuta e 49.11 sekonda.

Kipyegon arriti një tjetër rekord botëror duke përfunduar garën e 5.000 metrave me një kohë 14 minuta e 5.2 sekonda në garën e Diamond League në Paris në fundjavë.

AnadoluAgency/Shqip

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...