15/06/2024

BE i përgjigjet akuzave të Kurtit: Faji për mungesën e progresit në dialog nuk qëndron te Borrelli apo Lajçaku

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të hënën në një konferencë për media akuzoi të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak se u pozicionua kundër Kosovës në takimin që u zhvillua më 14 shtator.

Në atë takim, Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk u pajtuan për hapat që duhet t’i ndërmarrin për zbatimin e Marrëveshjes bazë për normalizimin e marrëdhënieve – e arritur në Bruksel në muajin shkurt.

E për akuzat që Kurti hodhi në drejtim të emisarit Lajçak, janë deklaruar edhe nga Bashkimi Evropian.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano në një përgjigje për Telegrafin i quajti të pabaza deklarimet e Kurtit.

“Ne nuk komentojmë komentet dhe pretendime të pabaza”, tha ai.

Stano shtoi se tutje se mungesa e përparimit në dialog nuk qëndron te diplomatët Borrell e Lajçak.

“BE-ja dhe partnerët tanë ndërkombëtarë të angazhuar në mbështetjen e dialogut të lehtësuar nga BE-ja e kanë bërë shumë të qartë në mënyrë të përsëritur se ku e shohin problemin kryesor për mungesën e progresit në dialog, dhe definitivisht nuk është Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Borrell ose emisari Lajçak”, u shpreh Stano për Telegrafin.

Ai ka theksuar se shtetet anëtare të BE-së – 27 prej tyre – e kanë bërë të qartë në mënyrë të përsëritur se mbështesin plotësisht Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak në përpjekjet e tyre për të ndihmuar Kosovën dhe Serbinë që të normalizojnë marrëdhëniet e tyre.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...