13/04/2024

Blinken viziton sot Egjiptin, Katarin dhe Izraelin

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po vazhdon një turne për zgjidhjen e krizës në Lindjen e Mesme për të kërkuar një armëpushim të ri dhe zgjidhje afatgjatë për konfliktin e Izraelit me Gazën.

Pas bisedimeve me princin e kurorës saudit në Riad dje, Blinken do të vizitojë sot Egjiptin dhe Katarin, ku do të takohet me liderët e tyre.

Më pas ai do të vazhdojë për në Tel Aviv në mbrëmje.

Urgjenca e përpjekjeve diplomatike të Blinken është rritur ndërsa forcat izraelite përparojnë më tej në jug në Gaza drejt Rafahut, ku një pjesë e konsiderueshme e popullsisë ka kërkuar strehim.

Kjo shënon vizitën e pestë diplomatike të Blinken që nga fillimi i konfliktit.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...