22/07/2024

Borrelli emëron Lajçakun ambasador në Zvicër

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka nominuar dhjetëra ambasadorë në vende të ndryshme të BE-së.

Në mesin e tyre është edhe emisari evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak.

“LAJČÁK Miroslav është nominuar si ambasador i BE-së në Zvicër. Ai aktualisht është duke shërbyer si Përfaqësues Special i Bashkimit Evropian (EUSR) për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor. Ai ka shërbyer më parë si Ministër i Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Sllovakisë”, thuhet ndër të tjera në komunikatë.

Procesi i emërimit të të nominuarve do të zyrtarizohet pas marrjes së miratimit zyrtar aty ku është e aplikueshme, nga vendet pritëse përkatëse./IndeksOnline/

 

https://www.eeas.europa.eu/eeas/eeas-high-representative-josep-borrell-nominated-new-heads-eu-delegations-upcoming-diplomatic_en?channel=eeas_press_alerts&date=2024-04-16&newsid=0&langid=en&source=mail

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...