15/06/2024

Cilat vezë janë më të shëndetshme, të ziera apo të skuqura?

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Vezët janë një nga ushqimet që njerëzit i konsumojnë më së shumti në tërë botën sidomos për mëngjes.

Për sa i përket të ushqyerit vezët janë një paketë e plotë sepse përmbajnë të gjithë lëndët ushqyese.

Kur bëhet fjalë për recetat e vezëve ka dy pjata që njerëzit i shijojnë më shumë vezët e ziera dhe vezët e fërguara. Por a e dini se cila metodë e përgatitjes ofron dozën e nevojshme të lëndëve ushqyese?

Vezë e zier

Vezët e ziera janë një opsion i thjeshtë dhe ushqyes. Një vezë e madhe e zier përmban afërsisht 78 kalori, duke siguruar një ekuilibër të mirë të proteinave, yndyrave dhe vitaminave dhe mineraleve thelbësore.

Gatimi ruan shumicën e lëndëve ushqyese në vezë, duke e bërë atë një zgjedhje të përshtatshme për një vakt të shpejtë dhe të shëndetshëm. Vezët janë të pasura me proteina të cilësisë së lartë, ato përmbajnë të gjitha aminoacidet thelbësore që i nevojiten trupit për rritje dhe rikuperim optimal.

Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave, stimulojnë prodhimin e energjisë dhe mbështesin shëndetin e kockave. Përveç kësaj, vezët e ziera përmbajnë kolinë, një lëndë ushqyese e rëndësishme për shëndetin dhe zhvillimin e trurit.

Vezë të rrahura

Vezët e fërguara, megjithëse të shijshme, shpesh përfshijnë përgatitjen e vezëve me përbërës shtesë. Vlera ushqyese e vezëve të fërguara mund të ndryshojë shumë në varësi të përbërësve të saj.

Ndërsa vezët e fërguara mund të ofrojnë përmbajtje më të lartë proteinash për shkak të përbërësve të shtuar, ato gjithashtu mund të jenë më të larta në kalori dhe yndyra jo të shëndetshme, veçanërisht nëse skuqen me shumë vaj ose gjalpë.

Megjithatë, vezët e fërguara ofrojnë një mundësi për të inkorporuar lëndë të ndryshme ushqyese nga perimet dhe proteinat pa yndyrë, duke rritur vlerën e përgjithshme ushqyese të vaktit.

Krahasimi i të ushqyerit

Nëse flasim për ushqimin, një vezë e zier ruan pjesën më të madhe të vlerës së saj natyrale, sepse gatuhet pa yndyra dhe përbërës shtesë. Procesi i gatimit ruan proteinat dhe lëndët ushqyese të vezëve, duke i bërë ato një opsion më të shëndetshëm për sa i përket aditivëve minimalë dhe kalorive të reduktuara.

Nga ana tjetër, vezët e fërguara, megjithëse janë potencialisht më të larta në proteina dhe lëndë ushqyese shtesë nga përbërësit e shtuar, mund të jenë gjithashtu më të larta në kalori dhe yndyra të ngopura për shkak të vajit të gatimit dhe mbushjeve të tjera me kalori.

Ndërsa vezët e ziera ofrojnë thjeshtësi dhe ruajnë lëndët ushqyese natyrale, vezët e fërguara, nga ana tjetër, kur përgatiten me kujdes me përbërës ushqyes, mund të përmirësojnë vlerën e përgjithshme ushqyese me shtimin e perimeve dhe proteinave pa yndyrë.

Pavarësisht nga forma e tyre, vezët ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore që i bëjnë ato një shtesë të vlefshme për çdo dietë të ekuilibruar.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...