17/06/2024

Çmimet e naftës në nivel global rriten përsëri pas konfliktit në Lindjen e Mesme

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Çmimet e naftës u rritën për të tretën herë radhazi të premten, ndërsa lufta në Izrael vazhdon të shtojë një dozë rreziku mes shqetësimeve për një konflikt në zgjerim, pasi furnizimet mbeten më të ulëta se kërkesa për të.

Nafta e papërpunuar në West Texas Intermediate për dërgesat e nëntorit u rrit për herë të fundit 1,09 dollarë në 90,46 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e papërpunuar Brent, standardi global, u rrit me 97 cent në 93,35 dollarë.

Rritja vjen ndërsa Izraeli përgatit një ofensivë tokësore të parashikuar në Gaza. Lufta e vendit kundër Gazës po rrit tensionet në Lindjen e Mesme më të gjerë, me milicitë e mbështetur nga Irani që luftojnë forcat izraelite në kufirin Izrael-Liban, ndërsa një shkatërrues detar i ShBA-së rrëzon raketat e lëshuara nga Jemeni.
“Çmimet e naftës u rritën të enjten pasi thellimi i tensioneve në Lindjen e Mesme e vë tregun në teh”, raportoi Saxo Bank.

Rritja e tensioneve vijnë pasi furnizimet mbeten të ngushta pas reduktimit të kuotave të OPEC+ dhe uljes vullnetare të prodhimit prej 1 milion fuçi në ditë nga Arabia Saudite.

Administrata Biden këtë javë hoqi disa sanksione ndaj Venezuelës në mënyrë që të kthejë një pjesë të furnizimit nga vendi me rezervat më të mëdha në botë pasi ra dakord për zgjedhje më të lira, megjithëse ka të ngjarë të ketë ndikim të kufizuar.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...