16/06/2024

Distria Krasniqi, xhudistja numër 1 në Botë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kosova po vazhdon të triumfojë në sportin e Xhudos. Kësaj radhe xhudistja Distria Krasniqi është renditur e para në ranglistën botërore të xhudos për vitin 2023. Kështu bëhet e ditur nga Federata Evropiane e Xhudos (EJU),

Gjatë vitit 2023 Kransiqi shënoi një mori rezultatesh.

Mori medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Tokio në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Më pas, Distria filloi një aventurë të re, duke garuar në kategorinë deri në 52 kilogramë, kategori kjo e cila është bërë e njohur në Kosovë nga Majlinda Kelmendi.

Ishte një start fantastik i vitit për Krasniqin, duke e shtuar edhe një medalje të artë të Grand Slam-it në Paris në koleksionin e saj. Përveç një vendi të vetëm të 5-të në vitin 2023, Krasniqi ka grumbulluar medalje dhe arritje në të gjitha përpjekjet e saj, duke përfshirë një përfundim të veçantë.

Në inaugurimin e Kampionatit Evropian në Kosovës, Krasniqi iu bashkua Nora Gjakovës në kategorinë deri në 57 kilogramë, dhe të dyja e mbyllën garën me medalje të bronztë.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...