21/06/2024

Donald Trump bën një paralajmërim të frikshëm: Jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Donald Trump tha se Joe Biden e kishte vendosur globin në “prag të Luftës së Tretë Botërore” pasi një sulm me dron në një bazë në Jordani vrau tre trupa amerikane.

Ish-presidenti e sulmoi pasardhësin e tij pas incidentit të së dielës, për të cilin Shtëpia e Bardhë fajësoi militantët “të mbështetur nga Irani” që veprojnë në Lindjen e Mesme.

“Ky sulm i pacipë ndaj Shteteve të Bashkuara është një tjetër pasojë e tmerrshme dhe tragjike e dobësisë dhe dorëzimit të Joe Biden”, citohet të ketë thënë Trump në një deklaratë, shkruajnë mediat e huaja.

“Tri vjet më parë, Irani ishte i dobët, i thyer dhe plotësisht nën kontroll. Falë politikës sime të presionit maksimal, regjimi iranian mezi mund të grumbullonte dy dollarë së bashku për të financuar përfaqësuesit e tyre terroristë”, ka shtuar ai.

Kandidati republikan akuzoi Biden se i dha Iranit “miliarda dollarë”, të cilat ai tha se ishin përdorur nga Teherani për të “përhapur gjakderdhje dhe masakër në të gjithë Lindjen e Mesme”.

“Ky sulm nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse unë do të isha president, madje nuk do të kishte as një shans – ashtu si sulmi i Hamasit i mbështetur nga Irani ndaj Izraelit nuk do të kishte ndodhur kurrë, lufta në Ukrainë nuk do të kishte ndodhur kurrë dhe ne do të kishim paqe në të gjithë botë”, ka pretenduar ai.

“Në vend të kësaj, ne jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore”, ka shtuar Trump.

Ndryshe, të hënën, një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se SHBA po përgatit një përgjigje “shumë konsekuente” ndaj vrasjes së trupave amerikane, por e bëri të qartë se Uashingtoni nuk po kërkonte luftë me Iranin.

“Natyrisht, ky sulm është shumë, shumë serioz…”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby. “Por ne nuk kërkojmë një luftë me Iranin. Ne nuk po kërkojmë një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme”. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...