16/04/2024

Donald Trump nuk mund të garojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Gjykata Supreme e Kolorados ka marrë vendim që ish-presidenti amerikan Donald Trump, nuk mund të garojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, duke e cituar një klauzolë kushtetuese për kryengritje.

Gjykata ka marrë vendim që Trump nuk është kandidat i përshtatshëm, sepse është përfshirë në kryengritje, gjatë trazirave që kanë ndodhur në Kongresin amerikan, tre vjet më parë.

Fushata e Trumpit e ka cilësuar vendimin si anti-demokratik dhe është zotuar se do ta apelojë atë.

Kjo është hera e parë që interpretohet një pikë e Amadamentit të 14-të të Kushtetutës amerikane, për të diskualifikuar një kandidat për president.

Tentime të ngjashme për të pamundësuar garën e Trumpit në Nju Jork, Minesota dhe Miçigan, kanë dështuar.

Vendimi i së martës – i cili është vënë në mbajtje deri në vendimin e apelit, muajin tjetër – nuk vlen për shtetet tjera, përveç Kolorados.

Ky vendim vlen vetëm për votimet fillestare të 5 marsit, kur republikanët të votojnë për kandidatin e tyre të preferuar për president, ndonëse vendimi mund të ketë ndikim në zgjedhjet e përgjithshme të SHBA-së, që mbahen në nëntorin e vitit të ardhshëm.

Gjyqtarët kanë thënë se vendime të tilla nuk i marrin lehtë.

“Ne jemi të vetëdijshëm për shkallën dhe peshën e pyetjeve që kemi përpara vetes”.

Ky vendim përmbys një vendim tjetër të një gjyqtari në Kolorado, i cili ka vendosur se ndalesa që përmendet në Amendamentin e 14-të, nuk vlen për presidentët, sepse ata nuk përmenden aty në mënyrë specifike.

I njëjti gjyqtar pati gjetur se Trump ka marrë pjesë në kryengritjen ndaj Kongresit.

Mbështetësit e tij kanë kryer trazira më 6 janar të vitit 2021 në këtë ndërtesë, derisa ligjvënësit kanë qenë duke e certifikuar fitoren e presidentit aktual Joe Biden.

Përfaqësuesit e fushatës së Bidenit nuk e kanë komentuar vendimin e Kolorados.

Aktualisht, Trump po përballet me katër raste penale nëpër gjyqe, përfshirë një rast federal, dhe një padi tjetër në shtetin e Xhorxhias, lidhur me dyshimet se ka bërë përpjekje për përmbysje të rezultatit zgjedhor. /REL/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...