25/06/2024

Erdoğan: Turqia qëndron me Libinë pas përmbytjeve vdekjeprurëse

të fundit...

- Advertisement -spot_img

“Turqia qëndron me Libinë e cila është goditur nga përmbytjet shkatërruese pas stuhisë Daniel”, tha të martën presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, gjatë një adresimi në Ankara.

“Ashtu si Turqia nuk e ka lënë kurrë vetëm popullin libian deri më sot, në këto kohë të vështira, ne jemi në krah të vëllezërve tanë me të gjitha burimet tona,” tha presidenti turk, duke folur në Simpoziumin e Kushtetutës së Re të organizuar nga Drejtoria e Komunikimit të Türkiye.

Ai tha se Turqia deri më tani ka dërguar në Libi tre avionë mallrash me ndihma, duke shtuar: “Qëllimi ynë është të sigurojmë që plagët e Libisë të shërohen sa më shpejt të jetë e mundur”.

Më shumë se 3.000 njerëz kanë vdekur dhe shumë të tjerë mbeten të pagjetur për shkak të katastrofës së fundjavës në Libinë lindore. Qytetet e Bengazit, Al Bayda dhe Al-Marj, si dhe Soussa dhe Derna janë më të prekurit.

Kushtetuta e re

Lidhur me përpjekjet për të futur një Kushtetutë të re në Turqi, Erdoğan tha se nuk kanë hequr dorë nga qëllimi për të arritur një Kushtetutë të re, civile, demokratike, të orientuar drejt lirisë dhe gjithëpërfshirëse.

“Ne kurrë nuk do të pushojmë së punuari, duke u përpjekur dhe luftuar derisa t’i prezantojmë popullit tonë Kushtetutën e re, e cila është një nga elementët e vizionit tonë të Shekullit të Turqisë”, tha presidenti Erdoğan.

Ai iu drejtua të gjitha partive politike, shoqërisë civile dhe akademikëve: “le të flasim, diskutojmë dhe negociojmë për të gjetur tekstin më ideal të Kushtetutës”.

Erdoğan tha se qëllimi i dokumentit të ri është t’i japë përparësi njerëzimit dhe të pasqyrojë diversitetin dhe pasurinë e kombit turk.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...