15/06/2024

Forcat izraelite hynë në spitalin Al-Shifa në Gaza

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ushtria izraelite më parë njoftoi se filloi një operacion ushtarak në një “pjesë të caktuar” të kompleksit spitalor Al-Shifa.

Pas sulmeve të gjera rreth spitalit Al-Shifa në qytetin e Gazës, ushtria izraelite sulmoi ambientet e kompleksit mjekësor në mëngjesin e hershëm të 15 nëntorit.

Dr. Ahmad Mikhallalati, kreu i njësisë së djegieve në Spitalin Al-Shifa, tha në një deklaratë për mediat të transmetuara nga Al Jazeera se tanket dhe buldozerët izraelitë ishin tani brenda kompleksit.

Ushtria izraelite njoftoi më parë se kishte nisur një operacion ushtarak në një “pjesë të caktuar” të kompleksit Al-Shifa.

Njoftimi erdhi pasi Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha se ushtria kishte njoftuar zyrtarisht administratën e kompleksit mjekësor se do të kryente një bastisje të martën mbrëma.

Drejtori i përgjithshëm i spitaleve në Gaza, dr. Muhammad Zaqout i tha Al Jazeera se “asnjë plumb i vetëm nuk u shkrep nga spitali gjatë sulmit të forcave pushtuese në kompleks”.

“Forcat okupuese sulmuan ndërtesën e kirurgjisë dhe urgjencës në kompleksin Al-Shifa, hynë në departamentin e urgjencës dhe tani po kontrollojnë bodrumin e spitalit”, tha Zaqout.

Ai theksoi se ushtria izraelite nuk gjeti prova që anëtarët e rezistencës palestineze fshiheshin brenda ose përreth spitalit, në kundërshtim me pretendimet e tyre përpara bastisjes në kompleks.

Grupi palestinez Hamas e konsideron Izraelin dhe presidentin e ShBA-së Joe Biden plotësisht përgjegjës për pasojat e sulmit ndaj Al-Shifa dhe sigurinë e personelit mjekësor dhe njerëzve të zhvendosur që u strehuan atje.

Ministri palestinez i Shëndetësisë Mai Al-Kaila tha gjithashtu se “pushtimi izraelit është përgjegjës për jetën e stafit mjekësor, pacientëve dhe njerëzve të zhvendosur në kompleksin Al-Shifa”.

Al-Kaila paralajmëroi për “pasoja katastrofike për pacientët dhe stafin mjekësor nëse ushtria okupuese sulmon kompleksin mjekësor Al-Shifa”.

Ismail Al-Thawabta, kreu i zyrës së mediave të qeverisë në Gaza, e quajti bastisjen në spital një “krim lufte”.

“Okupimi nuk do të provojë se spitali Al-Shifa është selia e udhëheqjes së rezistencës,” i tha Al-Thawabta Al-Jazeera, duke shtuar se “pushtimi pritet të sjellë armë në spital, t’i rregullojë ato në një mënyrë të caktuar dhe më pas bëj fotografi.”

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...