15/06/2024

Forcat izraelite intensifikojnë sulmet në Jabalia dhe Rafah

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Forcat izraelite intensifikuan sulmet e tyre në Gaza me luftime të ashpra në veri të Jabalia, me tanket që po përparonin në Rafah në jug. Mjekët thanë se të paktën pesë palestinezë u vranë në Jabalia dhe shumë besohet se kanë mbetur të bllokuar nën rrënoja.

Në qytetin jugor të Rafah, banorët raportuan për shpërthime.

Sulmet e njëkohshme izraelite në skajet veriore dhe jugore të Gazës këtë muaj kanë shkaktuar një eksod të ri të qindra mijëra palestinezëve që janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe kanë ndërprerë rrugët kryesore për ndihma.

Tanket gjithashtu përparuan pranë Spitalit Kamal Adwan aty pranë, ku mjekët thanë se zjarri izraelit kishte shkaktuar pezullimin e operacioneve në objektin e fundit mjekësor funksional në Rripin verior të Gazës. /abcnews

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...