21/06/2024

Gjermania pret “konferencën e rimëkëmbjes” për Ukrainën – zbulohen detajet rreth saj

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Gjermania pret të martën një konferencë për të grumbulluar mbështetje për rimëkëmbjen e Ukrainës nga shkatërrimi i shkaktuar nga lufta e Rusisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, takimi synon të dërgojë një sinjal të ri solidariteti me Kievin në fillimin e një jave të diplomacisë intensive.

Konferenca dyditore e Rimëkëmbjes së Ukrainës në Berlin pason një mbledhje të ngjashme në Londër një vit më parë.

Ajo vjen përpara samitit të Grupit të Shtatë të aleatëve kryesorë perëndimorë të Ukrainës në Itali dhe një samiti global të paqes në Zvicër këtë fundjavë që vjen.

Aty pritet të jetë edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili javën e kaluar mori pjesë në ngjarjet për shënimin e 80-vjetorit të zbarkimit të Ditës D në Francë

Tubimi, nikoqirët gjermanë thonë se do të bashkojë 2000 njerëz nga politika, biznesi dhe fusha të tjera.

“Edhe gjatë kohës së tanishme të luftës, Ukraina duhet të rindërtojë vazhdimisht shtëpi, tubacione uji, spitale dhe rrjete energjetike”, tha në një deklaratë ministrja gjermane e zhvillimit Svenja Schulze.

“Njerëzit duan të vazhdojnë të jetojnë në vendin e tyre, dhe për ta bërë këtë ata kanë nevojë për energji elektrike, ujë dhe një çati mbi kokën e tyre”.

Në Londër vitin e kaluar, aleatët e Ukrainës premtuan disa miliardë dollarë ndihmë joushtarake për të rindërtuar infrastrukturën e vendit, për të luftuar korrupsionin dhe për të ndihmuar në hapjen e rrugës së Kievit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...