15/07/2024

Haxhi 2024: Temperaturat e larta sfidojnë pelegrinët – autoritetet saudite vijnë me ‘këshilla për një pelegrinazh të sigurt’

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ndërsa sezoni i Haxhit fillon më vonë këtë javë, Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka lëshuar një paralajmërim, duke thënë se rritja e ndjeshme e temperaturave është një nga sfidat kryesore për pelegrinët këtë vit.

Zëdhënësi i ministrisë Muhammad al-Abdulaali tha se temperaturat e larta “paraqesin një kërcënim për shëndetin e pelegrinëve”, sipas një deklarate të Agjencisë Saudite të Shtypit të martën, shkruan AlArabiya, përcjell Telegrafi.

Haxhi është pelegrinazhi vjetor islam në Mekë në Arabinë Saudite dhe është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe duhet të kryhet të paktën një herë nga të gjithë myslimanët që janë të aftë për ta bërë këtë.

Haxhi i këtij viti fillon të premten, më 14 qershor.

Dhe Qendra Kombëtare e Meteorologjisë ka paralajmëruar se në këtë Haxh do të ketë një rritje të temperaturave mesatare deri në një gradë e gjysmë në Mekë dhe në vendet e tjera të shenjta.

Ky institucion ka paralajmëruar edhe për mundësinë e valëve të të nxehtit.

Qendra tha se pelegrinët duhet të presin temperatura mesatare të larta prej 44 gradë Celsius në Mekë ku moti do të jetë i nxehtë deri shumë i nxehtë gjatë ditës.

Andaj, Al-Abdulaali tha se pelegrinët duhet të ndjekin udhëzimet e Ministrisë së Shëndetësisë si mbajtja e ombrellave për të shmangur ekspozimin e drejtpërdrejtë në diell, pirja e sasive të mjaftueshme të ujit dhe sigurimi që ka periudha të mjaftueshme pushimi midis ritualeve për të reduktuar lodhjen dhe stresin e nxehtësisë.

Ai theksoi se ministria po bën të gjitha përpjekjet për të garantuar sigurinë e pelegrinëve në “kushtet e vështira atmosferike”.

Kështu, me një temperaturë mesatare prej 44 gradë Celsius dhe me pelegrinët që kryejnë një sërë ritualesh, goditja e diellit dhe stresi i nxehtësisë mund të bëhen mjaft të zakonshme.

Në këtë drejtim, Ministria e Shëndetësisë, në udhëzimet e saj të sigurisë, e ka quajtur “goditjen e diellit”, “një urgjencë mjekësore” që duhet trajtuar duke e transferuar personin e prekur në një vend të freskët, duke i siguruar personit lëngje dhe duke siguruar ekspozimin ndaj një burimi ajri si një kondicioner.

Ndërsa sa i përket “stresit të nxehtësisë”, ministria tha se ai ndodh “kur pelegrinët janë të ekspozuar ndaj temperaturave të larta për periudha të gjata, gjë që rezulton në djersitje intensive dhe humbje të shumë ujit dhe kripërave në trup”.

Për shkak të kësaj, pelegrinëve u rekomandohet që të qëndrojnë larg ekspozimit të drejtpërdrejtë në diell, të shmangin nxehtësinë dhe turmat dhe të sigurohen që të pinë lëngje çdo ditë dhe të hanë ushqime që janë të pasura me ujë si frutat dhe perimet. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...