17/07/2024

Humbja në Herson është e vështirë për rusët: babai i “botës ruse” bëri thirrje për likuidimin e Putinit!

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Humbja ruse në Herson dhe braktisja e qytetit shtangu plotësisht publikun rus dhe shkaktoi shqetësimet e para tektonike të dukshme në vetë Kremlinin. Pjesa nacionaliste luftarake e shoqërisë është në këmbë. Një pjesë e publikut ra në depresion, shkruan një nga propaganduesit kryesorë të luftës Pjotr Akopov, sikur “gjithçka ka dështuar”.

Vladimir Putin personalisht nuk është më i privuar nga kritikat e ashpra dhe të hapura, i cili u sulmua në njoftimin e tij në kanalin Telegram nga ideologu ultra-konservator ezoterik i regjimit profashist të djathtë, Aleksandar Dugin – babai i të ashtuquajturit. të botës ruse dhe “mësues shpirtëror” i Vladimir Putinit. Ai jo vetëm që sulmoi Vladimir Putinin, por, siç thotë politologu i pavarur rus, Andrey Piontkovski, postimi i Dugin madje mund të lexojë pa mëdyshje se ai po bën thirrje për likuidimin e Putinit, jo vetëm politik, por edhe fizikisht, “nëse ai nuk i rregullon gjërat. dhe fillon të fitoj”.

Domethënë, Dugin thotë: “Ne i japim sundimtarit pushtet dhe autoritet absolut që ai të na shpëtojë të gjithëve – kombin, shtetin, popullin, qytetarët – në një moment kritik”. Ndaj ai përfundon: “Por nëse nuk na shpëton dot, atëherë fati i ‘mbretit të shiut’ është i destinuar për të! Dugin i referohet antropologut të famshëm skocez James Fraser, i cili në librin e tij “Dega e Artë” shkruan se vendasit e një fisi të caktuar i dhanë kryetarit të tyre të gjithë fuqinë për t’i shpëtuar nga thatësira dhe për të thirrur për shi, por kur kjo nuk ndodhi. punë – ia çanë barkun! Analogjia këtu është mjaft e qartë, dhe Piontkovski thotë gjithashtu se, sipas Duginit, Putini mori pikërisht një “besim” të tillë nga bashkëfshatarët e tij – për të fituar luftën. Por, siç duken gjërat, ai mund të mos jetë në gjendje ta arrijë këtë, kështu që fati i “mbretit të shiut” e pret atë, tha Piontkovski për televizionin Unian. Ai shton se pas performancës së Duginit nuk do të befasohej nga ndonjë rus von Stauffenberg.

Dugin ofron një zgjidhje dhe shpëtim nga disfata e mundshme – “burimi ynë i fundit është ideologjia”. “Vetëm ideja ruse mund të na shpëtojë. Vetëm ajo”, shkruan Dugin dhe vazhdon se “mjetet teknike nuk mjaftojnë më për të fituar luftën”. Sipas këtij ideologu kryesor të nacionalizmit të madh shtetëror rus, “ideologjia ruse ka përgjegjësinë për të mbrojtur qytetet ruse si Herson, Donetsk dhe Simferopol”. Dugin thotë se një disfatë ruse në luftë mund të çojë në “armagedon bërthamor”. “Nuk është tradhti, është një hap drejt Armagedonit. Kushtet që do të na vendoste Perëndimi fitimtar, ai Satani qytetërues, nuk janë aspak të pranueshme për Moskën. Pra, ajo që mbetet është armë bërthamore taktike ose armë bërthamore strategjike. Ky është – fundi!” ideologu i zhgënjyer i Putinit, Dugin, përfundon në mënyrë apokaliptike.

(Jutarnji.hr)

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...