28/05/2024

Izraeli akuzon disa media të huaja se me datën 7 tetor bashkëpunuan me Hamasin

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministria e Jashtme e Izraelit në profilin zyrtar në platformën X ka publikuar tekstin e HonestReporting, ku prezenca e fotoreporterëve të AP, CNN, Reuters dhe New York Times në ditën e sulmit të Hamasit, në aspektin moral po vihet në pikëpyetje.

Në fillim të teksti thuhet se militantët e Hamasit nuk ishin të vetmit që më 7 tetor dokumentuan krimet që i kryen në sulmin vdekjeprurës në jug të Izraelit, transmeton Telegrafi.

“Disa prej tmerreve të tyre i kanë regjistruar fotoreporterët me seli në Gazë që punojnë për agjencitë e lajmeve Associated Press dhe Reuters, që prezenca e të cilëve në mëngjes në gardhin e thyer kufitar paraqet një çështje serioze etike”, thuhet në tekst.

Thuhet se zbulohen katër emra në fotografitë e AP-së në rajoni kufitar Izrael-Gazë gjatë 7 tetorit, Hassan Eslaiah, Yousef Masoud, Ali Mahmud dhe Hatem Ali.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...