17/07/2024

Johnson pohoi se Gjermania shpresonte për një humbje të shpejtë të Ukrainës, reagon qeveria gjermane

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Qeveria gjermane ka hedhur poshtë pretendimin e Boris Johnson se Berlini fillimisht dëshironte që Ukraina të “paloset” shpejt pas pushtimit të Rusisë në shkurt.

CNN Portugal citoi ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar të thoshte se “pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse do të ndodhte, e cila do të ishte një katastrofë, atëherë do të ishte më mirë që e gjithë puna të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të palos”.

Rrjeti i lajmeve raportoi gjithashtu se ish-kryeministri i Britanisë së Madhe pretendoi se Gjermania kishte “të gjitha llojet e arsyeve të shëndosha ekonomike” për atë qëndrim, raporton skynews.

Sot, zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit tha se ai ishte “tunduar të kalonte në anglisht dhe të thoshte se ishte “marrëzi e plotë” ajo që tha Boris Johnson”.

“Ne e dimë se ish-kryeministri shumë argëtues ka gjithmonë marrëdhënien me të vërtetën”, shtoi ai, duke përmendur mbrojtjen e fortë të kancelarit gjerman, Olaf Scholz ndaj Ukrainës në një fjalim në parlament më 27 shkurt – tre ditë pas fillimit të luftës.

“Si e tillë, mendoj se faktet flasin kundër insinuatës që dëgjova në këtë intervistë”, thuhet në njoftim. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...