15/06/2024

Kina dhe vendet arabe dë’nojnë ShBA-në për veton ndaj shtetit palestinez

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kina dhe shtetet arabe dënuan të premten ShBA-në për përdorimin e vetos kundër dhënies së shtetësisë së plotë Palestinës.

Uashingtoni kishte votuar kundër dhënies së statusit të plotë të anëtarit të OKB-së Palestinës muajin e kaluar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Nga 15 anëtarë të Këshillit të Sigurimit, 12 kishin votuar pro, ndërsa dy anëtarë abstenuan.

Në një deklaratë të përbashkët në Forumin e Bashkëpunimit Kinë-Shtetet Arabe në Pekin, të dyja palët i kërkuan këshillit të miratojë rezoluta detyruese për të arritur një armëpushim të menjëhershëm, gjithëpërfshirës dhe të qëndrueshëm në Gaza.

Të dyja palët dënuan sulmin e vazhdueshëm izraelit ndaj popullit palestinez në Gaza, si dhe pushtimin e qytetit Rafah dhe bombardimin e kampeve të refugjatëve.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...