18/06/2024

Kina: Ne dhe BE jemi viktima të importit ekonomik të SHBA-ve

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin ka komentuar marrëveshjen e Bashkimit Evropian për një klauzolë tregtare që dënon vendet për presion ekonomik ndaj vendeve anëtare, duke thënë se ajo vetë dhe BE janë viktima të ‘importit ekonomik nga SHBA-të’.

Një raport nga AFP tha se mjeti tregtar synon të ndëshkojë vendet që kërkojnë të ushtrojnë presion mbi një nga vendet e tij anëtare dhe do të lejojë bllokun 27-vendesh të vendosë tarifa, të kufizojë investimet dhe të kufizojë aksesin në kontratat publike për vendet që përfshihen në shantazh ekonomik, shkruajnë mediat e huaja.

“Si Kina dhe BE janë viktima të presionit ekonomik nga SHBA. SHBA u është imponuar hapur BE dhe disa vendeve të tjera për të kufizuar eksportet e pajisjeve përcjellse drejt Kinës. Akte të tilla bullzmi tregtar teknologjik pengojnë zhvillimin e këtij sektori dhe dëmtojnë jo vetëm interesat e Kinës e BE, por dhe rregullat tregtare multilaterale apo rendin tregtar”, tha Wenbin.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Wang Wenbin tha në konferencën e rregullt të shtypit se Lituania po vepron gabim për çështjen e Tajvanit. /dosja

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...