19/06/2024

Kryeministri ukrainas: Marrëveshja e Detit të Zi i siguroi botës “drithërat aq shumë të nevojshme”

të fundit...

- Advertisement -spot_img

“Ne jemi shumë mirënjohës për Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi, të cilën Türkiye e mbështet dhe ajo na udhëhoqi të gjithëve. E gjithë bota ka aq shumë nevojë për grurin nga Ukraina…”, tha Shmyhal

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, ka deklaruar se falë marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi bota fitoi “drithërat aq shumë të nevojshme nga Ukraina”, duke vlerësuar përpjekjet ndërmjetësuese të Türkiyes në luftën e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, raporton Anadolu.

“Ne jemi shumë mirënjohës për Iniciativën e Drithërave të Detit të Zi, të cilën Türkiye e mbështet dhe ajo na udhëhoqi të gjithëve. E gjithë bota ka aq shumë nevojë për grurin nga Ukraina, vendet e Lindjes së Mesme, vendet afrikane, vendet evropiane”, tha Shmyhal në një konferencë për media gjatë Konferencës për Rimëkëmbjen e Ukrainës në Londër.

“Türkiye është një partner shumë i rëndësishëm, një vend fqinj për ne”, tha Shmyhal në përgjigje të pyetjes së parashtruar nga Anadolu në lidhje me përpjekjet ndërmjetësuese të Türkiyes.

Ai vlerësoi të gjitha përpjekjet e partnerëve dhe aleatëve për mbështetjen e Kievit, duke shtuar se Ukraina “do të fitojë dhe do të çlirojë të gjithë territorin ukrainas” sipas kufijve ndërkombëtarë dhe të njohur që nga viti 1991.

“Pra, ne vlerësojmë të gjitha përpjekjet e Türkiyes, presidentit të Türkiyes (Recep Tayyip Erdoğan), qeverisë dhe shpresojmë që të gjithë së bashku, me të gjithë aleatët tanë, me Türkiyen, me Evropën, me SHBA-në, me Britaninë e Madhe, të arrijmë paqen në vendin tim”, shtoi Shmyhal.

Türkiye, Kombet e Bashkuara (OKB), Rusia dhe Ukraina korrikun e kaluar nënshkruan një marrëveshje në Istanbul për të rifilluar eksportet e grurit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi, të cilat u ndaluan pas luftës në Ukrainë.

Marrëveshja është rinovuar disa herë që atëherë dhe së fundmi është zgjatur për dy muaj të tjerë deri më 18 korrik.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...