25/06/2024

WAM tha se pesë avionë ishin nisur për në Egjipt “duke mbajtur pajisjet dhe furnizimet e nevojshme për spitalin fushor”.

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Agjencia shtetërore e lajmeve WAM ka raportuar se “një spital gjithëpërfshirës fushor i Emirateve do të krijohet në Rripin e Gazës për të ofruar mbështetje thelbësore mjekësore për palestinezët”.

Ai tha se spitali do të ngrihej si pjesë e një misioni më të gjerë humanitar të urdhëruar nga Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Mohamed bin Zayed Al Nahyan.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse ishte arritur një marrëveshje me Egjiptin dhe Izraelin për të lejuar hyrjen në mision ose nëse do të ishte në gjendje të vazhdonte.

WAM tha se pesë avionë ishin nisur për në Egjipt “duke mbajtur pajisjet dhe furnizimet e nevojshme për spitalin fushor”.

“Ngarkesa është vendosur të shkarkohet në aeroportin El-Arish në Egjipt përpara se të transferohet në Rripin e Gazës,” tha ai.

Lajmi u publikua pasi spitalet në Gaza kanë arritur një pikë kritike për shkak të bombardimeve të vazhdueshme të Izraelit dhe mungesës së furnizimeve kritike dhe karburantit. WAM tha se spitali fushor përfundimisht do të kishte 150 shtretër dhe një sërë departamentesh të specializuara. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...