29/05/2024

Qeveria: Kosovës është e përkushtuar për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë dhe për njohje reciproke

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi pati një darkë pune me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Në njoftimin e qeverisë thuhet në këtë takim u diskutua në lidhje me të gjitha aspektet e ndërlidhura me zbatimin e plotë të Marrëveshjes Bazike të Brukselit dhe Aneksit Implementues të Ohrit.

“Republika e Kosovës është e përkushtuar për normalizim të plotë të marrëdhënieve me Serbinë dhe për njohje reciproke”, thuhet në njoftim.

Për këtë takim ka folur emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak.

Lajçak tha se është e nevojshme zbatimi i plotë dhe pa parakushte, i Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit, të arritur në Ohër.

“Sapo u takova me zëvendëskryeministrin e parë Besnik Bislimi për të përcjellë takimin e fundit me liderët evropianë në Bruksel dhe nevojën për zbatimin e plotë të Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit pa vonesa dhe parakushte. Ne ramë dakord edhe për hapat e ardhshëm”, ka thënë Ljaçak.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...