22/06/2024

Kurti nga Kroacia: Në veri po merremi me ekstremistë të dhunshëm që admirojnë Millosheviqin e Putinin

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kosova dhe Serbia kanë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve që duhet ta zbatojnë, tha sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në konferencën “Kroacia Evropiane: Retrospektiva dhe Perspektiva”, i cili po mbahet në Dubrovnik.

Në ‘trazirat’ e fundit në Kosovë në fund të majit, dhjetëra paqeruajtës të NATO-s u lënduan në veri të Kosovës. Trazirat ndodhën pasi autoritetet e Kosovës vendosën që kryetarët e rinj duhet të kryejnë punën në zyrat komunale. Kryetarët e komunave u zgjodhën në bazë të pjesëmarrjes prej vetëm 3.5 për qind pasi shumica e serbëve bojkotuan zgjedhjet lokale, shkruan N1.

Të premten, Kurti theksoi se Kosova “duhet të merret me ekstremistët e dhunshëm, ultra-nacionalistët, të djathtët që besojnë në ‘botën serbe’ dhe e krahasojnë me botën ruse…këta janë njerëz që e admirojnë Millosheviqin apo Putinin”, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...