21/06/2024

Kurti reagon ndaj sloganit në Beograd: Crvena Zvezda bëri thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi të mërkurën në stadiumin e klubit futbollistik serb Crvena Zvezda është shpalosur një slogan me përmbajtje provokuese dhe luftënxitëse ndaj Kosovës.

Kurti ka thënë se Crvena Zvezda dje bëri thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë

“Në vitin 1990, tifozët e klubit serb të futbollit Crvena Zvezda, të udhëhequr nga mafiozi serb i paditur nga Tribunali për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Arkan,  u revoltuan kundër Kroacisë. Për disa, kjo ishte një shkëndijë e luftërave që pasuan. Dje Crvena Zvezda bëri thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë. Thirrjet për dhunë janë të pandërprera”, ka shkruar Kurti në një postim në Tëitter, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...