18/05/2024

Lajçak arrin në ShBA, pritet nga Escobar: Takim shumë produktiv, patëm diskutime të thella

të fundit...

- Advertisement -spot_img

I dërguari i  Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka arritur për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lajçak është pritur nga emisari i ShBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabirel Escobar.

Në një postim në “X”, Lajçak ka shkruar për takimin që pati me Escobarin, duke thënë se ishte një takim shumë produktiv.

“Sapo arrita në ShBA. Pata një takim shumë produktiv me emisarin special të ShBA-ve, Escobar, duke u zhytur në disa diskutime të thella. Pres biseda të tjera pasuruese gjatë qëndrimit tim këtu”, ka shkruar Lajçak.

Ndihmës-sekretari amerikan për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit amerikan të Shtetit, James O’Brien kishte paralajmëruar vizitën e Lajçakut.

“Zëvendës-ndihmës Sekretari Gabriel Escobar dhe unë planifikojmë të mirëpresim Miroslav Lajçak, nga fundi i javës për të koordinuar mbështetjen SHBA-BE për Ballkanin Perëndimor”, shkroi O’Brien. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...