22/06/2024

Luftime intensive gjersa pesë brigada izraelite përparojnë në Rafah

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Izraeli mund të ketë përdorur “automjete tokësore pa pilot” për të udhëhequr inkursionin e tij në perëndim të qytetit Rafah, raportojnë vëzhguesit e luftës, ndërsa “të shtëna intensive të armëve” u dëgjuan ndërsa forcat izraelite u futën më thellë në qendër të qytetit, duke i detyruar civilët të iknin.

Luftëtarët palestinezë që i rezistojnë pushtimit tokësor nisën sulme në jug dhe në qendër të Rafahut të martën, duke përfshirë shpërthimin e një ndërtese të montuar me eksploziv ndërsa ushtarët izraelitë ishin brenda, sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW) dhe Projektit të Kërcënimeve Kritike (CTP).

Sipas raportit të fundit të fushëbetejës nga institutet e mbrojtjes me bazë në SHBA, Izraeli vendosi një brigadë shtesë në pushtimin tokësor të Rafah të martën, duke e çuar numrin total të përfshirë në operacion në pesë.

 

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...