22/06/2024

Luftimet rifillojnë në kryeqytetin e Sudanit pas skadimit të armëpushimit 24 orësh

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Përleshje dhe të shtëna u raportuan në pjesë të kryeqytetit të Sudanit herët të dielën menjëherë pas përfundimit të një armëpushimi 24 orësh që kishte sjellë një qetësi të shkurtër në tetë javë luftime midis fraksioneve ushtarake rivale.

Dëshmitarët thanë se luftimet kishin rifilluar menjëherë pas skadimit të armëpushimit në orën 6 të mëngjesit në veri të Omdurmanit, një nga tre qytetet ngjitur, së bashku me Khartoumin dhe Bahri, që përbëjnë kryeqytetin rreth bashkimit të lumit Nil.

Banorët thanë se kishte pasur zjarr artilerie në zonën Sharq el-Nil në periferi lindore të kryeqytetit, ndërsa shpërthime dhe përleshje u raportuan në Khartoum, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Lufta midis ushtrisë sudane dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) shpërtheu më 15 prill mbi tensionet e lidhura me një plan të mbështetur ndërkombëtarisht për një tranzicion drejt sundimit civil.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...