15/07/2024

Malajzia dhe Indonezia riafirmojnë “mbështetjen e palëkundur” për Palestinën

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Malajzia dhe Indonezia riafirmuan “mbështetjen e tyre të palëkundur” për Palestinën, përfshirë synimin e saj për anëtarësim të plotë në OKB.

Përsëritja e mbështetjes për Palestinën erdhi gjatë një takimi midis kryeministrit të Malajzisë  dhe ministres së jashtme indoneziane.

“Biseda jonë preku çështjen e Palestinës, me të dy kombet që rikonfirmuan mbështetjen e palëkundur për drejtësinë për popullin e Gazës dhe pranimin e Palestinës si një anëtare e plotë e Kombeve të Bashkuara”, tha Anwar pas takimit.

Izraeli, duke shkelur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm, është përballur me reagime ndërkombëtare në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas.

Afro 38.000 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe rreth 87.000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë të gjera të Gazës janë në rrënoja, krahas një bllokade të dëmshme ndaj ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...