14/06/2024

Maserati nuk është i interesuar për një “luftë çmimesh”

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Në një deklaratë të re, Maserati thekson se nuk ka interes të ulë çmimet e modeleve të saja dhe të përfshihet në ndonjë lloj lufte çmimesh.

Në vend të kësaj, kompania është më e interesuar të prodhojë automjete për të cilat klientët janë të lumtur të paguajnë një çmim, tha shefi ekzekutiv i prodhuesit të automjeteve.

Davide Grasso thotë se prodhuesi italian i veturave nuk sheh nevojë për uljen e çmimeve. Kjo vjen pavarësisht se disa kompani ndjekin drejtimin e Tesla-s në uljen e çmimeve të automjeteve të tyre mes lehtësimit të tensioneve të zinxhirit të furnizimit.

“Ne do të ishim plotësisht jashtë ekuilibrit strategjik nëse ulim çmimet”, tha Grasso.

Maserati regjistroi një rritje prej 42 për qwind në shitje në gjysmën e parë të 2023, falë kryesisht modelit Grecale.

Kjo rritje SUV shtyu dërgesat totale globale në 15,300 automjete, nga 10,200 në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Maserati Granturismo i ri ishte një tjetër faktor kyç në këtë rritje, tha marka.

Fitimi para tatimit pothuajse u dyfishua (95 për qind) në 121 milionë euro. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...