15/06/2024

Mickoski: Qeveria dëshiron ta paraqes vizitën e Escobarit si një buldozer diplomatik, i cili është thirrur për torturë dhe presion

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Vizita e Escobarit është si çdo vizitë tjetër, tha kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

Ai tha se në takimin me zv. ndihmës sekretarin amerikan të shtetit do t’i shpjegojnë argumentet, por sqaroi se qeveria dëshiron që vizitën e Eskobarit ta portretizojë si vizitë të një buldozeri diplomatik, i cili është thirrur nga qeveria për të kryer tortura.

“Në periudhën e kaluar kemi pasur shumë vizita nga përfaqësues të lartë të huaj. Ne do t’i dëgjojmë argumentet nga ajo anë, do të themi argumentet tona, përafërsisht përmbajtja e takimit është në prag, kështu që çdo bashkëbisedues me qëllim të mirë është i mirëpritur, kushdo që dëshiron të dëgjojë argumentet e koalicionit të udhëhequr nga OBRM-PDUKM, të popullit të Maqedonisë është i mirëpritur.
Fakti që qeveria tani po përpiqet ta paraqesë vizitën e Escobarit si vizitë e një buldozeri diplomatik që është thirrur nga qeveria për tortura dhe presione, kjo tashmë është një dobësi e këtyre kriminelëve nga qeveria. Askush nuk bën tortura dhe presione në shekullin e 21-të, por edhe nëse e kanë bërë, kanë zgjedhur bashkëbiseduesit e gabuar”, tha Mickoski.

I pyetur nëse ka presion mbi OBRM-PDUKM-në për të votuar ndryshimet kushtetuese, Mickoski tha se nuk është sekret./Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...