17/06/2024

Ministri i Jashtëm i Turqisë pritet të vizitojë Ukrainën këtë javë

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministri i Jashtëm i Turqisë do të vizitojë Ukrainën këtë javë, raportojnë mediat shtetërore. Hakan Fidan do të zbarkojë në vend të premten, thanë burimet diplomatike për agjencinë Anadolu.

Zyrtarët turq kanë shprehur vazhdimisht interes për një rol ndërmjetësues midis Rusisë dhe Ukrainës për të rifilluar marrëveshjen e grurit të Detit të Zi.

Vizita do të vijë një javë pasi Ukraina njoftoi një “korridor humanitar” në Detin e Zi për të liruar anijet e ngarkesave që janë bllokuar në portet e saj pasi marrëveshja u ndërpre nga Rusia muajin e kaluar. /abcnews

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...