25/06/2024

Ministria e Shëndetësisë në Gaza: Më shumë se 5,000 të vrarë nga sulmet izraelite

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza ka thënë se të paktën 5,087 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori. Ministria tha se të vdekurit përfshinin 2,055 fëmijë. Për më tepër, u tha se 15,273 njerëz ishin plagosur.

Ministria tha se numri i të vdekurve në 24 orët e fundit është 436, përfshirë 182 fëmijë. Sipas tyre, shumica e viktimave kishin ndodhur në Rripin jugor të Gazës, ku ushtria izraelite ka urdhëruar palestinezët të evakuohen. Pretendimet nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Izraeli filloi të nisë sulmet e tij hakmarrëse pas sulmit të Hamasit të 7 tetorit brenda Izraelit jugor që vrau të paktën 1,400 njerëz, kryesisht civilë, duke përfshirë në një festival muzikor dhe në komunitetet pranë kufirit të Gazës.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...