13/06/2024

Muzeu i Krujës mirëpret 86 mijë vizitorë në vetëm pesë muaj, 38 për qind më shumë se vitin e kaluar

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Vizitorë të shumtë, shqiptarë dhe të huaj kanë zgjedhur të vizitojnë Muzeun Historik dhe Etnografik të Krujës, duke rritur numrin e tyre me rreth 38 për qind në krahasim me një vit më parë.

Në periudhën janar-maj ky muze është vizituar nga 86 mijë vizitorë, ndërsa një vit më parë numri i vizitorëve ishte 62 mijë e 372, sipas të dhënave të publikuara sot nga Ministrja e Kukturës, Elva Margariti,

Fluks vizitorësh ka pasur edhe në muze dhe site të tjera arkelogjike në Shqipëri.

“Çdo ditë e më shumë trashëgimia jonë kulturore po tërheq vëmendjen e më shumë vizitorëve vendës e të huaj. Nga analiza statistikore e muajve janar-maj, rezulton se vizitueshmëria në muzetë tanë është rritur ndjeshëm nga viti në vit!”, ka shkruar ministrja. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...