14/06/2024

Ndahet nga jeta ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

të fundit...

- Advertisement -spot_img

Lideri i “Forza Italia”, Silvio Berlusconi ka vdekur në spitalin San Raffaele në Milano në moshën 86-vjeçare.

Biznesmeni miliarder, i cili krijoi kompaninë më të madhe mediatike të Italisë kishte pësuar disa periudha të sëmundjes në muajt e fundit.

Berlusconi erdhi për herë të parë në detyrë në vitin 1994 dhe drejtoi tri qeveri deri në vitin 2011.

I lindur në Milano në vitin 1936 në një familje të klasës së mesme, Berlusconi filloi karrierën e tij të biznesit në zhvillimin e pronave përpara se të vazhdonte të themelonte Mediaset, transmetuesin më të madh komercial të Italisë. Ai gjithashtu zotëronte klubin e futbollit AC Milan midis 1986 dhe 2017.

- Advertisement -spot_img

Me te lexuarat...

- Advertisement -spot_img

Lajmet tjera...